Az üzembentartónak lehetősége van az ún. mentesülésre, ha bizonyítani tudja, hogy a szabályszegés idején a gépjárművet nem ő használta. Ennek esetei a következők.

A Kkt. alapján az üzembentartó mentesül a közigazgatási bírság megfizetése alól, ha a gépjármű - a szabályszegés időpontját megelőzően - jogellenesen (például lopás következtében) került ki a birtokából, és (feljelentéssel, felfüggesztő határozattal) igazolja, hogy a jogellenességgel összefüggésben - a bírságot kiszabó határozat kézbesítését megelőzően - kezdeményezte a megfelelő hatósági eljárást.

Mentesül az üzembentartó a közigazgatási bírság megfizetése alól akkor is, ha a gépjárművet a szabályszegést megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy olyan teljes bizonyító erejű magánokiratba* foglalt nyilatkozatával, vagy azon gépjárművek esetében, amelyek külön jogszabály alapján a közúti forgalomban menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel vehetnek részt - olyan menetlevéllel, vagy fuvarlevéllel igazolja, amely tartalmazza:

 

  • a gépjármű hatósági jelzését,

  • a természetes személy üzembentartó és használatba vevő nevét, születési helyét, idejét, lakcímét,

  • nem természetes személy üzembentartó és használatba vevő esetén annak megnevezését és székhelyének (telephelyének) címét,

  • valamint azon időszak megjelölését, melyre a gépjármű használatát a használatba vevő az üzembentartótól átvette.

 

A vonatkozó kormányrendelet alapján a hatóságnak a közigazgatási bírságot a Kkt. 21. § (1) bekezdés a)-g) pontjai tekintetében a szabályszegés elkövetését követő 70, míg a Kkt. 21. § (1) bekezdés h) pont tekintetében a szabályszegéstől számított 150 napos határidőn belül kell az ügyfél részére kézbesítenie. A használóval szembeni közigazgatási bírság kiszabására irányuló eljárás, fellebbezési eljárás, bírósági felülvizsgálat, vagy ezen eljárásokban elrendelt új eljárás során a 70 napos határidő nem alkalmazható.

A Kkt. 21. § (1) bekezdés a)-g) pontjában meghatározott szabályszegés miatt indult elsőfokú eljárást az előírás megszegését követő négy hónapon belül, a 21. § (1) bekezdés h) pontjában meghatározott szabályszegés miatt indult elsőfokú eljárást az előírás megszegését követő öt hónapon belül be kell fejezni.

 

 

*A magánokirat az ellenkező bebizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, illetőleg elfogadta, vagy magára kötelezőnek ismerte el, feltéve, hogy az alábbi feltételek valamelyike fennáll:

  • a kiállító az okiratot saját kezűleg írta és aláírta;

  • két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a (a részben vagy egészben) nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el; az okiraton a tanúk nevét, lakóhelyét/ tartózkodási helyét (címét) is olvashatóan fel kell tüntetni;

  • a kiállító aláírását vagy kézjegyét az okiraton bíró vagy közjegyző hitelesíti;

  • a gazdálkodó szervezet által üzleti körében kiállított okiratot szabályszerűen aláírták;

  • ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos az általa készített okirat szabályszerű ellenjegyzésével bizonyítja, hogy az okirat aláírója a más által írt okiratot előtte írta alá vagy aláírását előtte saját kezű aláírásának ismerte el;

  • az elektronikus okiraton kiállítója minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírását vagy bélyegzőjét helyezte el, és azon időbélyegzőt helyez el;

  • az elektronikus okiratot az aláíró a Kormány rendeletében meghatározott azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítés szolgáltatással hitelesíti, vagy

  • olyan, törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott szolgáltatás, vagy zárt rendszerben alkalmazott, tanúsított bizalmi szolgáltatás keretében jött létre, ahol a szolgáltató az okiratot a kiállító azonosításán keresztül a kiállító személyéhez rendeli és a személyhez rendelést a kiállító saját kezű aláírására egyértelműen visszavezethető adattal együtt vagy az alapján hitelesen igazolja; továbbá a szolgáltató az egyértelmű személyhez rendelésről kiállított igazolást elektronikus dokumentumba kapcsolt, elválaszthatatlan záradékba foglalja és azt az okirattal együtt legalább minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus bélyegzővel és minősített időbélyegzővel látja el,

  • - törvény eltérő rendelkezése hiányában - a kiállító szóbeli nyilatkozatát a DÁPtv. szerinti elektronikus ügyintézést biztosító szerv vagy a szolgáltatás használatára jogosult egyéb szerv a Kormány rendeletében meghatározottak szerint mesterséges intelligenciával támogatott szolgáltatás szerint írásbeli formátumba alakította, az írásbeli formátumba alakított nyilatkozat tervezetét a kiállító jóváhagyta, és dokumentum a Kormány rendeletében meghatározottak szerint hitelesítve lett.

 

       

 

Tájékoztatás új űrlapverziókról

Tisztelt Felhasználók!

 

A Rendőrség Ügyintézési Portálon 2025. február 07-én (pénteken) 07:30-08:00 óra között történik meg az alábbi űrlapok új verziójának közzététele.

 

Szakterület

Ügycsoport

Ügytípus

Űrlap azonosító

Igazgatásrendészeti szakterület

Lőfegyver kereskedő ügyintézés

Lőfegyvergyártó készletre vételi jelentőlapja

RI-0100

Igazgatásrendészeti szakterület

Lőfegyver kereskedő ügyintézés

Lőfegyvergyártó értékesítési jelentőlapja

RI-0101

Igazgatásrendészeti szakterület

Lőfegyver kereskedő ügyintézés

Lőfegyver forgalmazó / javító készletre vételi jelentőlapja

RI-0102

Igazgatásrendészeti szakterület

Lőfegyver kereskedő ügyintézés

Lőfegyver forgalmazó / javító értékesítési jelentőlapja

RI-0103

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Természetes személyek által benyújtható engedélykérelem lőfegyverdarab, hangtompító tartására, vagy bejegyzésére, lőfegyver önvédelmi célra történő tartására, (csere/pótlás), önvédelmi célú lőfegyver bejegyzésére valamint önvédelmi célú lőfegyvertartási engedély hatályosságának meghosszabbítására

RI-0606

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Szervezetek által benyújtható engedélykérelem lőfegyver tartásához – munkavégzési, oktatási, sport és filmgyártás célra (kiadás, csere, pótlás)

RI-0617

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Muzeális fegyver sportlövészeti célú használata iránti  engedélykérelem (természetes személy és szervezet esetén)

RI-0622

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Szervezetek által benyújtható engedélykérelem „A” kategóriába tartozó lőfegyver, lőszer, illetve hangtompító tartásához (kiadás, csere, pótlás) Korábban: “A” kategóriába tartozó lőszer és automata lőfegyver, valamint hangtompító tartásához vonatkozó engedélykérelem (kiadás, csere, pótlás)

RI-0627

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Bejelentés az engedélyben, illetve a kérelemben szereplő adatok (név, lakóhely, tárolóhely, stb.) változásáról (természetes személyek részére)

RI-0633

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Lőkiképzés igazolása (szervezet esetén a lőfegyver használatára jogosult alkalmazottak rendszeres, de évente legalább négy alkalommal történő lőkiképzéséről)

RI-0643

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Lőfegyver (lőfegyverdarab), lőszer, lőszerelem, hangtompító valamint színházi fegyver behozatala, kivitele, átszállítása iránti kérelem

RI-0649

Igazgatásrendészeti szakterület

Polgári lőfegyver ügyintézés

Kérelem kiskorú által történő jogszerű fegyverhasználathoz előírt feltételek igazolásához

RI-0657

 

 

Működésbeli változások:

RI-0100, RI-0101, RI-0102 és RI-0103 űrlap esetében:

  • a „A termék jellemzői” blokk adattartalmának aktualizálása; ha a „Fajta” legördülő menüben a „Tűzfegyver” kerül kiválasztásra, a „Jelleg” legördülő mező aktualizálása.

RI-0606 űrlap esetében:

  • a „Címzett hatóság” blokk adattartalmának aktualizálása;
  • a „Folyamatban lévő üggyel vagy engedéllyel rendelkezem” opció kiválasztása esetén „A kérelem célja” blokk tartalmának kiegészítése;
    •  „Engedélykérelem önvédelmi célú lőfegyver bejegyzéséhez” ;
    • „Engedélykérelem hangtompító bejegyzéséhez” lehetőséggel.

RI-0617 űrlap esetében:

  • az „Alkalmazottak” blokkban szereplő „Jártasságok” elem „Kiállító hatóság” mező adattartalmának kiegészítése a „Budapesti Rendőr-főkapitányság” lehetőséggel;

RI-0622 űrlap esetében:

  • a „Címzett hatóság” blokk adattartalmának aktualizálása;

RI-0627 űrlap esetében:

  • Az „Alkalmazott(ak) adatai” blokkban a „Jártasságok” alblokkban lévő „Kiállító hatóság” legördülő mezőt kiegészítése a „Budapesti Rendőr-főkapitányság” lehetőséggel.

RI-0633 űrlap esetében:

  • a „Címzett hatóság” blokk adattartalmának aktualizálása;
  • a „Bejelentés tárgya” blokk adattartalmának aktualizálása;
  • „Törvényes képviselő adatai” blokk létrehozása amennyiben a „Bejelentés tárgya” blokkban a „Bejelentés törvényes képviselő névváltozásról (kiskorú fegyverhasználathoz szükséges igazolás esetén)” megnevezésű jelölőnégyzet kerül kiválasztásra.

RI-0643 űrlap esetében:

  • a „Címzett hatóság” blokk adattartalmának aktualizálása;

RI-0649 űrlap esetében:

  • a „Kérelem adatai” blokk adattartalmának aktualizálása;

RI-0657 űrlap esetében:

  • a „Kérelem adatai” blokk törlése;

Az új űrlapverzió publikálását követően a korábbi verzióval megkezdett, de be nem küldött űrlapok hatálytalanná válnak.

Több blog bejegyzés

Tájékoztatás az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer (EFER) szolgáltatás szüneteléséről

Tisztelt Felhasználók! Tájékoztatjuk, hogy a SimplePay online fizetési rendszer internetes ...

Üzemzavar a KAÜ szolgáltatásban

Tisztelt Felhasználók! Tájékoztatjuk, hogy a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-nél ...